1300 – první písemná zmínka o obci v souvislosti s kolonizační činností Kláštera premonstrátů v Teplé, kdy byla založena osada Conradsgrün s železným hamrem a nevýznamnou těžbou stříbra.
1516 – město Jáchymov bylo založeno na troskách zaniklého Conradsgrünu poté, co zde bylo objeveno velké naleziště stříbra. Štěpán Šlik se stal zakladatelem. Šlikové rozběhli těžbu stříbra a u dolů již bylo postaveno na 400 domků.
1517 – město přejmenováno na „Údolí svatého Jáchyma / Sankt Joachimsthal“. Od roku 1517 měl hrabě Štěpán Šlik se svými bratry svrchovanost nad celým „údolím“.
1519 – vyražen první stříbrný Jáchymovský tolar (Joachimstaler) v hmotnosti kolem trojské unce. Jáchymovský tolar dal jméno všem tolarům (Taler) a následně také dolaru.
1520 – získal hraběcí rod Šliků, jejichž zástavním panstvím Jáchymov byl, mincovní právo a Jáchymov byl králem Ludvíkem Jagellonským povýšen na svobodné horní město. Nad městem vyrostl Šlikovský hrádek (něm. Freudenstein), jehož úkolem bylo chránit město.
1525 – Důl Svornost je nejstarší dosud využívaný důl v Evropě, je to také první a dlouho jediný důl na světě, kde se těžilo radium. Během druhé světové války ve městě a jeho blízkosti probíhala těžba uranu, na které pracovali sovětští váleční zajatci. Po nástupu komunistů zde byli nasazení především političtí a další vězni.
1528 – nemělo město majitele. Po prohlášení Štěpána Šlika za mrtvého dosáhl nový český král Ferdinand I. vrácení uděleného mincovního privilegia pod výhradní správu Koruny. Šlikové poté razili mince ještě jako zmocněnci jménem krále a po roce 1528 byla ražba šlikovského tolaru ukončena.
1535 – v Jáchymově stálo kolem 1200 domů a žilo kolem 18 000 obyvatel. Jednalo se tak o druhé nejlidnatější město Českého království.
1540 – vybudována štola Saských šlechticů, dnešní Bratrství.
Roku 1547 – byla Šlikům po prohrané válce proti Habsburkům odebrána veškerá práva na Jáchymov.
1601 – došlo k úpadku města po vyčerpání hlavních zásob stříbra, téhož roku nestálo v Jáchymově ani 500 domů. Zanikla především provizorní hornická obydlí a počet obyvatel klesl asi na 2000.
1621 – po neúspěchu v bitvě na Bílé hoře byl Jáchym Ondřej Šlik (pravnuk zakladatele Jáchymova) popraven na Staroměstském náměstí v Praze. V témže roce také začala rekatolizace města, kvůli čemuž množství protestantských obyvatel a horníků odešlo do nedalekého Saska.
1634 – Hrad Freudenstein (Šlikův hrádek) byl při obléhání města švédským vojskem poškozen dělostřelbou a vyhořel.
1792 – založen dnešní důl Rovnost pod názvem Rudolfova jáma (podle císaře Rudolfa II.). Nový název Rovnost dostal důl až po druhé světové válce, kdy zde vznikl závod Rovnost I, n. p. Jáchymovské doly.
19. století – město bylo sídlem okresní správy, okresního soudu a horní a hutní správy. V té době byla těžba ještě stále poměrně významná, vykonávaly ji částečně státní a částečně soukromé společnosti. Vedle stříbra se těžil také nikl, bismut a uranová ruda. Ve městě byla také c. k. tabáková továrna, která zaměstnávala asi 1000 žen. Kromě toho také výroba rukavic, korkovna s výrobou zátek a také bylo paličkování. 31. března 1873 město téměř zcela vyhořelo.
1898 – se podařilo manželům Marii a Pierrovi Curie objevit v jáchymovském smolinci silně radioaktivní prvek radium, 1905 se při měření vídeňských fyziků ukázalo, že důlní voda obsahuje radon – plynný rozpadový produkt radia. 1910 Marie Curie-Skłodowská dokázala radium společně s poloniem izolovat z odpadového materiálu jáchymovské továrny na uranové barvy. 1925 Marie Curie-Skłodowska navštívila své osudové město. Sfárala do dolu Svornost, kde vyvěrají prameny radonové vody, prohlédla si lázně, zajímala se i o medicínské aplikace radia a s některými nesouhlasila. Ostatně sama se potýkala se zdravotními obtížemi, vyvolanými účinky radioaktivního záření, a ty patrně vyvolaly i chorobu, na niž v roce 1934 zemřela.
1906 – vznikly v Jáchymově první radonové lázně na světě, kde zázračná důlní voda zaháněla bolesti, osvěžovala organismus a léčila. Návštěvníky vítala radonová koupel, radiové obklady, ozáření i injekce radonu, zdejší pivovar vařil Radium-Beer, sodovkárna stáčela Radium-Perle a jako suvenýr si uzdravení hosté mohli odvézt St. Joachimsthaler Radium-Seife z místní továrny na mýdlo. Zkrátka co bylo radioaktivní, to bylo „in“.
1939 až 1962 – postaveny / zrekonstruovány doly na uranovou rudu (obsahující uraninit – Svornost, Rovnost, Bratrství, Mariánská, Eduard, …), těžba v nich probíhala především pro jaderné projekty nacistů i komunistů a během té doby se vytěžilo přibližně 8000 tun uranu. Za německé okupace a později za socialismu byly při těchto dolech zřizovány pracovní tábory, v nichž držení vězni (zejména političtí) sloužili jako levná pracovní síla. Přes rozvoj těžby v té době zažíval městský urbanismus spíše úpadek. V roce 1930 stálo v Jáchymově 926 domů a žilo 5954 obyvatel, v roce 1991 už to bylo jen 622 domů a 2456 obyvatel. Řada památkově hodnotných objektů v té době zanikla, jiné se dostaly do havarijního stavu. Doly dnes (s výjimkou Svornosti) již nejsou v provozu a například v areálu dolu Eduard se dnes nachází sportovní areál se střelnicí na biatlon.
1957 – Jáchymov přišel o železniční trať z nedalekého Ostrova vybudovanou v roce 1896.
1993 – v Jáchymově končila zkušební trolejbusová trať, na které byly zkoušeny trolejbusy vyráběné podnikem Škoda v Ostrově. Po ukončení výroby v ostrovském závodě v roce 2004 byla tato trať zrušena.